Windows helyett Ubuntu !


Egy pár hete feltelepítettem az egyik gépemre egy Ubuntu 10.10-t a Windows XP mellé. Azzal kísérleteztem, hogy mennyire lehetne lecserélni a régi megszokott Windows-t egy teljesen ingyenes operációs rendszerre és hogy milyen lehetőségek vannak a Windows alatt használt és megszokott programok lecserélésére a Linuxos megfelelőikkel. Előre is le szeretnem szögezni, hogy nem vagyok egy Linux szakértő, kevés tapasztalatom van ezzel az operációs rendszerrel, azt szeretném megosztani, hogy én milyen lehetőségeket találtam egy olyan felhasználó részére aki meg szeretne tenni ezt a lapest.

1. Böngészők

Linux alatt megtalálható a legtöbb olyan browser amit Windows alatt is hasznalunk így mind Firefoxot, mind Google Chrome-t telepíthetünk az Ubuntu Software Centerbol, ezek nagyjából ugyan azt a felhasználói élményt adják mind a Windowsos megfelelőik. Sajnos az Internet Explorer-nek nincs  Linuxos változata, de erre is lehet megoldast talalni, vagy virtuális gépbe telepíteni egy Windows-t, vagy használni a Wine nevű csomagot, amivel Windowsos programok futtathatók Linuxból, de erről a későbbiekben még írni fogok.
A böngésző feltelepítése meg nem elegendő az internet böngészéséhez, aki online játékokat akar játszani vagy videókat nézni annak szükséges kiegészítőket telepíteni a böngésző mellé. De ezzel sincs gond Linuxban mivel létezik az Adobe Flashnek Linuxos változata is és a Microsoft Silverlight kiegészítőjének is létezik Linuxos változata Moonlight néven.


2. Instant Messenger (IM) programok 

Itt sajnos a nagy windowsos IM programoknak (Windows Live Messenger, Yahoo Messenger) nincs dedikált Linuxos változatuk, de létezik több olyan Linuxos program amivel bizonyos szintig le lehet cserélni a Windowsból ismert programokat. Ilyen például a Pidgin IM kliens amivel a legtöbb IM szolgáltató elérhető.

3. Torrentezés

A közismert Windowsos uTorrent kliensnek nincs Linuxos változata, de lehet hasznalni a Wine emulatort a Windowsos uTorrent használatára, emellett léteznek más Linuxos kliensek (KTorrent, qBittorent stb.) amelyek megtalálhatók a az Ubuntu Software Centerben.

4. Szóvégszerkesztők / Office csomag
A Microsoft Office ingyenes konkurense az OpenOffice.org amely nem tudja teljes mértékben nyújtani a Microsoft csúcstermekének a szolgáltatásait, de átlagfelhasználónak elegendő eszközt nyújt dokumentumainak a kezelésére, úgy, hogy ismeri az MS Officeból megszokott dokumentumformátumokat is.

5. Média lejátszás.

Media lejátszok területen is találunk megoldásokat, egyrészt működik a Windows alatt jól ismert VLC Player  Linuxos változata, másrészt a Winamp kedvelők is találnak megoldást a Qmmp media playerben.


6. Virtuális gépek
Itt is megtaláljuk a Windowsból ismert megoldásokat a VirtualBox-t és a VmWare-t is. Ezekkel a programokkal telepíthetünk egy Windows-t  ha mégis létezik olyan program ami nélkül nem tudunk élni.

7. Wine a Windows emulátor.

Létezik a Wine csomag ami valójában egy Windows emulator aminek segítségével Windowsos programokat futtathatunk Linuxból. Én ezt nem próbáltam de tüzetes dokumentálás után biztos vagyok benne hogy ez megvalósítható.

Következtetésként elmondhatom, hogy az Ubuntu teljesen kielégítheti egy átlagos, gépét főleg internetezésre használó felhasználó igényeit, van egy pár terület amiben kevesebb a lehetőség mind Windowsban, de szerintem  ez mind pótolható tudva azt, hogy egy ingyenes operációs rendszerről van szó.

0 megjegyzés: